Shiatsu

Tato úžasná technika mě oslovila jako vůbec první. Je to japonská metoda, která pracuje s principy Tradiční čínské medicíny, kdy se uvolňují svaly, klouby a páteř, ale hlavně též energetické dráhy používané akupunkturou. Body na drahách se stlačují dlaněmi, palci, předloktími nebo i chodidly. Tělo a jeho energie "ki" jsou inteligentní a odtud, kde je energie moc, se přesune tam, kde je jí méně. Shiatsu však kromě nastartování samoléčebných procesů v těle rovněž působí jako skvělá relaxační metoda. Na těle se pracuje nejen v akupresurou bodů, nýbrž také s protahováním a lehkým "vytřásáním". Shiatsu se provádí na podložce na zemi a klient je v pohodlném oblečení. 

Lymfatická manuální masáž

 

Lymfatický systém patří mezi naše nejdůležitější detoxikační a regenerační mechanismy. Kromě toho se zásadně podílí na imunitě a má nezanedbatelné kosmetické vlivy. Při této masáži se pracuje s podkožím speciálními hmaty. Nejdříve se provádí efloráž (aktivace mízního systému dané oblasti), následně se uvolňují mízní uzliny kolem klíčních kostí a na krku (potom i další důležité v podpažích a v tříslech). Následuje samotná drenáž vždy ve směru k dané uvolněné uzlině. ta se provádí kruhovitými a pumpovacími hmaty. Potom se uvolní další uzliny směrem od trupu těla (loketní či podkolenní) a takto pokračujeme až k prstům. Masáž se dělá i na zádech a na břiše. Péči o lymfu doporučuji jako prevenci alespoň na jaře a na podzim. Pokud nám otékají kotníky nebo celé dolní končetiny, pak je vhodné ošetření každý týden v kombinaci s vhodnými cvičeními.

Klasické relaxační masáže

Klasická masáž je jednou z nejznámějších metod v Evropě. Při této masáži používám čistě přírodní aromatické oleje, ze kterých má tělo obrovský užitek. Rozmasírované svaly a klouby umožňují lepší prokrvení a regeneraci. Zlepšuje se cirkulace energie a lymfy. Relaxaci prohlubuje právě užití aromaterapie. Do této metody rád přidávám prvky havajské masáže, která používá předloktí a tím relaxaci prohloubí. V případě, že jsou svaly hodně tuhé, používám i "spoušťové" body. Naše tělo pracuje ekonomicky a tudíž neztáhne sval celý, nýbrž jen některé snopce a právě na nich vznikají ony "spoušťové" body. Ty se stlačují podobně jako v akupresuře. V neposlední řadě také rád využívám znalostí reflexní terapie na chodidlech.

Manuální techniky MUDr. Smíška

Na rozdíl od většiny masérských technik se zde leží na boku a při masáži se používá protažení (trakce) vzpřimovačů páteře, což má velmi kladný efekt při výhřezu disku a utlačování nervových kořenů (radikulopatie). Ovšem tato technika se používá i na končetinách, kde dochází ke značné úlevě při bolestech kloubů. Podobně jako u zad a páteře se pohybuje kloubem tak, aby se daný sval či oblast natáhla a tlakem dlaní se masíruje. Je to tedy myofasciální technika, kde je relaxace svalů v mnohem hlubší vrstvě a nervový systém si lépe zafixuje "nový fyziologický pocit" v oblasti. Je- li potřeba ještě dalšího ošetření, používám oblíbenou osteopatickou metodu HVLA (high-velocity, low-amplitude), česky "vysoká rychlost, malý rozsah". Toto trochu kostrbaté označení vyjadřuje jemnější manipulační techniky. Kloub nebo část páteře se dostane "na hranu či bariéru" svého omezeného pohybu a pak se přidá rychlé "ťuknutí", přičemž se mnohdy ozve uvolňující lupnutí. Tato metoda je narozdím od klasické chiropraxe nenásilná a u podezření na závažnější diagnózy vyžaduji alespoň RTG . Důležité je však zmínit, že se u mě vždy provádí až po uvolnění měkkých tkání, tedy svalů a fascií.